pokociemu logo sklep blog

Kot bengalski lub azjatycki – koty rasowe

Oliwia

Oliwia

technik weterynarii/koci behawiorysta/inspektor ochrony zwierząt

kot bengalski pokociemu kot rasowy

Kot bengalski to popularna rasa kota domowego krzyżowanego z kotem azjatyckim. Kot lampart lub kot pręgowany w połączeniu z kotem domowym pozwolił uzyskać zwierzę o wyjątkowym wyglądzie, które w końcu nadaje się do bytowania z zaciszu domu lub mieszkania. Bengal został wyhodowany na przełomie lat 1966 – 1970. Zamysłem jego twórcy Jeana Milla, było stworzenie rasy kota dzikiego, lecz o łagodnym charakterze.

Kot bengalski – rasa kota i pochodzenie

Kot bengalski to kot domowy. W odróżnieniu od zwykłego dachowca posiada wiele dodatkowych cech kota dzikiego. Jest to szczególnie widoczne, jeśli bliżej przyjrzymy się jego zachowaniu i instynktom. Koty bengalskie są z reguły energiczne, inteligentne i ciekawskie. Lubią zabawy i interakcje z ludźmi. Mogą być również niezależne i samodzielne, a przy tym agresywne, jeśli właściciel źle go wychowa.

Koty bengalskie są popularne wśród właścicieli ze względu na swój niezwykły wygląd i ciekawy charakter. To inteligentne, pięknie pręgowane i energiczne koty. Mogą być wspaniałymi towarzyszami dla osób aktywnych i ceniących interakcje z kotowatymi.

Żywienie – kot bengalski

Kot bengalski wymaga odpowiedniego traktowania i zachowania warunków bytowych, które będą wystarczające dla wymagań tej specyficznej rasy. Z kolei samo żywienie kota bengalskiego będzie mieć znaczenie, jeśli chodzi o jego zdrowie i zachowanie w codziennym życiu.

Dieta dla kota bengalskiego powinna być uzależniona od wieku kociaka. Możesz skorzystać z usług specjalistów. Na przykład koci dietetyk będzie w stanie odpowiednio dopasować dietę do wieku, zachowania i otoczenia Twojego pupila.

Woda

Dostęp do świeżej wody powinien być zapewniony kotu przez cały czas. Koty muszą mieć odpowiednią ilość wody. Tylko wtedy są w stanie utrzymać odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza jeśli żywią się suchym pokarmem.

BARF – Biologically Appropriate Raw Food

To ciekawy sposób żywienia kotów. Idealnie sprawdzi się jako dieta kota półdzikiego. Polega na podawaniu im surowego mięsa, kości, podrobów wraz z suplementami. Kształtują one naturalną dietę dzikich przodków kotów. Kot bengalski będzie szczególnie zadowolony z takiego żywienia.

Dieta gotowana

Jest to gotowany odpowiednik diety BARF. Często wybierana jest przez opiekunów kotów, którzy chcą karmić kota pokarmem nieprzetworzonym, ale nie chcą podawać surowego mięsa ze względu na swoje preferencje. Jest to jedna z najzdrowszych diet dla naszego pupila.

Karma mokra

To karma z puszki, zazwyczaj dużo lepszej jakości w porównaniu do karm suchych. Jest rekomendowana dla kotów, jeśli oferuje dobrą jakość i skład.

Typowe dolegliwości – kot bengalski

Koty bengalskie na ogół są zdrowe, bo prowadzą aktywny tryb życia. Nie są mocno modyfikowane, lecz jako koty rasowe mogą być narażone na różne dolegliwości zdrowotne.

  1. Problemy z trawieniem – nudności, wymioty, biegunka i zaparcia. Przyczyną tych problemów może być na przykład niewłaściwa dieta, nietolerancja pokarmowa lub obecność pasożytów.
  2. Choroby genetyczne – ataksja rdzeniowa lub kardiomiopatia przerostowa. Badania genetyczne oraz regularne kontrole weterynaryjne mogą pomóc w wykryciu i leczeniu tych chorób.
  3. Kamienie nerkowe – mogą prowadzić do bolesnych schorzeń układu moczowego, a te wymagają interwencji weterynaryjnej.
  4. Nadwaga – mogą mieć skłonność do nadwagi, szczególnie jeśli są karmione nadmierną ilością kalorii lub nie są wystarczająco aktywne.

Każdy kot bengalski może być podatny na różne problemy zdrowotne, dlatego ważne jest regularne monitorowanie zdrowia kota oraz zapewnienie mu odpowiedniej opieki weterynaryjnej.

Koty bengalskie – gdzie kupić?

Istnieje kilka miejsc, w których kot bengalski jest do zdobycia. Możesz szukać kotów w fundacjach lub schroniskach. Możesz przeglądać ogłoszenia internetowe, jeździć na wystawy kotów lub skorzystać z oferty hodowców. Pamiętaj jednak, by decydować się tylko na koty z rodowodem, jeśli masz zamiar kupować je u hodowcy. Nie wspieraj pseudohodowli!

OSTATNI POST

pokociemu logo sklep blog
Scroll to Top